23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Uppåt för sålda hotellrum

I december ökade antalet sålda hotellrum med 3,6 procent. 
Annons

Enligt Visitas preliminära siffror ökade antalets sålda hotellrum med 3,6 procent i Sverige under december, det i jämförelse med samma period 2022. 

– Trots ett allmänt svagt konjunkturläge håller efterfrågan på hotellrum emot bra än så länge. Men med ett fortsatt högt kostnadsläge som pressar lönsamheten och ekonomiskt pressade hushåll och företag präglas hotellföretagens ekonomiska framtid fortfarande av osäkerhet. Situationen försämras dessutom av de nyligen höjda arbetsgivaravgifterna för unga och höjd alkoholskatt, säger Thomas Jakobsson, chefsekonom på Visita, i en kommentar.

Annons

Under hösten ökade också antalet sålda hotellrum och sommarmånaderna nosade på rekordsiffror. November såg dock en liten minskning med 0,2 procent.

Annons

Rekordsommar för hotellen men stor ekonomisk osäkerhet 2024

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web01