23948sdkhjf

Semifinalisterna klara: De kan tävla i Bussförar-SM 2024

Vi har ett resultat! Här är samtliga 40 semifinalister i Bussförar-SM 2024 som kan komma att göra upp mästerskapstiteln den 3 september 2024. 

Nu är det klart vilka semifinalisterna är i årets Bussförar-SM den 3 september 2024. Flera namn känner vi igen, men många är nya! 

Nu gör samtliga semifinalister ett andra prov till den slutgiltiga uttagningen som vi presenterar senast 7 augusti.  

Vi kan utlova en rafflande final när Sveriges bästa bussförare sätts på prov! 

Namn

Stad

Bussbolag

1. Martina Salvin

Lövestad

Bergkvara

2. Liz Blomberg

Härnösand

Byberg Nordin

3. Marie-Louise Westerdahl

Gnosjö

Connectbus

4. Ann Åstedt

Sågmyra

Keolis AB

5. Marika Isetorp

Vänersborg

Keolis AB

6. Karina Hammarhag

Burträsk

Lestanders buss

7. Inger Ögren

Tierp

Mohlins Bussar

8. Andreja Dlugos

Frändefors

Nobina AB

9. Eliamar Correia

Södertälje

Nobina AB

10. Josefine Blomberg

Skivarp

Nobina AB

11. Monika Johansson

Kågeröd

Nobina AB

12. Sofia Tholén

Arvika

Nobina AB

13. Annette Fransson

Matfors

Nobina AB

14. Emelie Kohlin

Köping

Svealandstrafiken AB

15. Alexandra Sjöberg

Kungsör

Transdev AB

16. Christina Österberg

Åkersberga

Transdev AB

17. Sherine Hussain

Göteborg

Transdev AB

18. Lotta Grip

Sunnansjö

Transdev Nord AB

19. Julia Tjernberg

Hässelby

Traveller buss

20. Anette Rindeblad

Stockholm

Åkerbergs trafik

21. Norbert Corbeek

Hönö

Bergkvarabuss AB

22. Kenneth Culano

Sörberge

Byberg & Nordin

23. Peter Kjellberg

Boxholm

Connect Bus

24. Anders Lundberg

Stockholm

Keolis AB

25. Björn Ragnarsson

Uppsala

Keolis AB

26. Emil Guselius

Grycksbo

Keolis AB

27. Flingan Flink

Molkom

Keolis AB

28. Sebastian Hiiri

Norrköping

Mohlins Bussar

29. Jimmy Andersson

Östhammar

Mohlins bussar

30. Naktal Ablahad

Södertälje

Nobina Sverige AB

31. Ulf Schultheiss

Tibro

Nobina Sverige AB

32. Vivekanand Budakoti

Handen

Nobina Sverige AB

33. Peter Oijens

Jädraås

RättBuss AB

34. Edim Hrustic

Norrköping

Transdev Sverige AB

35. Jacob Kone

Norrköping

Transdev Sverige AB

36. Kristian Borgström

Sundbyberg

Transdev Sverige AB

37. Michael Mokdasi

Sundbyberg

Transdev Sverige AB

38. Konstantin Goryainov

Östersund

Vy Buss AB

39. Tony Jalosalmi

Bro

Vy Buss AB

40. Daniel Lauterwik

Gimo

Gimo Bussresor


Här kan du läsa allt om årets tävling: 

Bussförar-SM 2024 | Eventet inom kollektivtrafiken värld

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063