23948sdkhjf

SJ bildar ny enhet – tillsätter nya direktörer

SJ har rekryterat en ny kommunikationsdirektör samt startat en ny koncernövergripande enhet för hållbarhet.

I november kommer Fredrik Henriksson tillträda som ny kommunikationsdirektör på SJ. Han har tidigare jobbat på bland annat Husqvarna Group, Vinggruppen/ Thomas Cook, SAS och Indiska, skriver SJ i ett pressmeddelande.

Samtidigt blir Claes Lindholtz hållbarhetsdirektör för den nya enheten Hållbarhet på tågbolaget. Han har tidigare varit ansvarig för både kommunikation och hållbarhet på SJ sedan 2022 men kommer nu att leda den nya enheten. Claes Lindholtz började på SJ för 19 år sedan.

– Att accelerera hållbarhetsarbetet är avgörande för att befästa SJs position som Sveriges mest hållbara företag, framtidssäkra vår verksamhet och bidra till ett konkurrenskraftigt och klimatsmart Sverige, säger Monica Lingegård, koncernchef och vd på SJ, i en kommentar.

Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & Karriär.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.064