I början av juni avbröt Skånetrafiken upphandlingen av Pågatågen, vars avtal strax innan tilldelats till VR Sverige. För RT-Forum berättade då Kalle Ekebjär, affärschef för Pågatågen, att det handlade om en formaliadel gällande referenstagning som behövde fixas till.
Nyligen meddelade Skånetrafiken också att upphandlingen av nya trafikavtal för serviceresor avbrutits och ska göras om, även det till följd av ”tvetydigheter som behöver korrigeras i underlaget”, något som enligt Dalal Ali, affärsområdeschef för serviceresor, lett till att kraven tolkats olika av anbudsgivarna.
Två stoppade upphandlingar på kort tid: ”Hör inte till vanligheterna att vi avbryter”
Skånetrafiken har tvingats avbryta två stora upphandlingar inom loppet av fyra månader till följd av ”tvetydigheter som behöver korrigeras i underlaget”. För RT-Forum berättar Ulf Welin, ledningsstrateg på Skånetrafiken, om bakgrunden.