23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Metod för bästa hastighet

BR är en av parterna i ett trafiksäkerhetsprojekt om riskbedömningar som nyligen tilldelats 175 000 kronor av Vägverkets skyltfond. Projektet går ut på att rekommendera maximala hastigheter vid givna tillfällen.

Metoden går ut på att göra förebyggande riskbedömningar för persontrafik på väg. Utifrån kända fakta om väderlek, väglag, vägtyp med mera ska en metod utvecklas som ska kunna integreras i befintliga trafikledningssystem hos trafikhuvudmännen, bussföretagen eller åkerier.
Syftet med Skyltfonden är att ge ekonomiskt stöd för utveckling av goda idéer inom trafiksäkerhetsområdet. Pengarna i Skyltfonden kommer från de avgifter som bilägare betalar för personliga registreringsskyltar.

BR ska tillsammans med SLTF, Länsförsäkringar samt ett konsultbolag utveckla en metod för att bland annat rekommendera maximala hastigheter baserad på gällande vägförhållanden. Det ska de göra med hjälp av 175 000 kronor som man fått genom Vägverkets så kallade skyltfond.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078