23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Klimatmålen kräver mer kollektivtrafik

En förutsättning för att Sverige ska uppnå de uppställda klimatmålen är att locka allt fler människor att åka kollektivt. Den här mycket angelägna och aktuella frågan kommer att belysas på konferensen Mer kollektivtrafik - annars når vi inte klimatmålen , som arrangeras av Res- & Trafikforum i Stockholm den 18 september i år.

Trafikutskottets ordförande,

Ibrahim Baylan

(s) och vice ordförande

Jan-Evert Rådhström

(m), kommer, tillsammans med två av ledamöterna i Trafikutskottet ,

Karin Svensson Smith

(mp) och

Sven Bergström

(c), att under punkten det är vi som styr debattera om varför länder som Spanien och Schweiz lyckas bättre än Sverige inom området.

Vid konferensen kommer

Jonas Åkerman

, forskare vid KTH, att berätta om sambandet mellan kollektivtrafik och klimatpåverkan. Trivectors vd

Christer Ljungberg

tar i sitt anförande upp att kollektivtrafiken måste prioriteras framför bilen för att klara klimatmålen.

Bård Norheim

, Urbanet Research kommer att tala om samhällsplanering för en bättre kollektivtrafik.

Kerstin Gustafsson

, som arbetar med långsiktig planering vid Skånetrafiken, belyser utmaningar och hinder inom området Tågstrategi.

Universitetsprofessor Dr.

Carmen Hass-Klau

frånWuppertal redogör om sambandet mellan kollektivtrafik och ekonomisk tillväxt.

Peter J.Ph. Hortenhorst

, Chairman of the Executive Board of Connexxion Holding N.V. talar under punkten Bus Rapid Transit .

Johanna Danielsson

, Kairos Future, berättar om hur man kan möjliggöra en kollektivtrafik som är tillgänglig och anpassad för dagens konsument.

Peter Wiltshire

, University of the West of England, redogör för hur kollektivtrafiken kan lära av andra branschers marknadsstrategier.

Konferensens moderator är

Ulo Maasing

.

För anmälan och ytterligare info om konferensen.

Läs mer här

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|