23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Gotlandsupphandling underkänd

Regeringsrätten sågar skolskjutsupphandlingen på Gotland. Nu får hela processen göras om för att få fram vem som ska köra skolbarnen i höst, rapporterar Helagotland.se.
Annons

Kommunen gav uppdraget om skolskjutstrafiken på ön till Bergkvara Buss efter sedvanlig anbudsgivning. Gotlandsbuss överklagade med motivationen att upphandlingen inte gått rätt till och bolaget fick rätt i såväl länsrätten som kammarrätten. Gotlands kommun och Bergkvara Buss överklagade länsrättens beslut till regeringsrätten – nu har denna sista instans beslutat att frågan ska utredas på nytt. Det betyder att upphandlingen av skolskjutsen på Gotland måste göras om.

Annons

Bergkvara Buss vd Göran Mellström är mycket besviken över regeringsrättens beslut men säger samtidigt till Radio Gotland att han ännu inte bestämt sig för huruvida bolaget ska delta i den kommande omförhandlingen eller inte. Däremot finns inga planer på att överklaga regeringsrättens beslut till EU-kommissionen, enligt Göran Mellström.

Annons

Några som däremot är glada och kommer att delta i omförhandlingen är Gotlandsbuss som nu får en andra chans. Gotlandsbuss uppträder under en hatt men består av 12 små bolag. Totalt är det 18 bolag som för närvarande kör skolskjutsarna på Gotland - alla dessa kör på ettårskontrakt åt kommunen.

Annons

Turerna omkring upphandling av skolbussverksamhet har varit många runt om i Sverige. Och verksamheten på den gotländska landsbygden är inget undantag – snart inleds alltså nästa anbudsförfarande för att reda ut vem som egentligen ska få köra barnen på den gotska landsbygden till skolan när höstterminen 2009 startar.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03