23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hotell snart fullbokade inför prinsessbröllop

Hotellen i Stockholm börjar bli fullbokade den helg i juni nästa år då kronprinsessa Victoria ska gifta sig.

- Victorias och Daniels bröllop är en jättestor sak. Vi tror att det är många vanliga Svensson som vill åka upp till Stockholm och titta, säger Jonas Sturzenbecker, vd på resegrossisten ResZander AB i Kalmar, skriver TT.
ResZanders har bokat hotellrum för 10-20 bussar vilket betyder upp till 1 000 personer.
- Vi gjorde våra bokningar direkt när förlovningen blev känd utan att känna till datumet för bröllopet, fortsätter Johan Sturzenberger. Men vi gissade på 19 juni vilket var riktigt. Sedan bröllopsdatumet blev känt, har hotellopriserna gått upp rejält.
Framför allt är det de svenska resebolagen som bokat upp hotellen, men intresse finns även i utlandet, bland annat från tyska operatörer.







Resebolagen hoppas på stort intresse inför kronprinsessa Victorias bröllop och ligger bakom flertalet bokningar av hotell i Stockholm under den aktuella helgen.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095