Miljöpartiets EU-parlamentariker Carl Schlyter och ekonomiskpolitiska talesperson Mikaela Valtersson kritiserar att stimulanspaketet som beslutats i EU-parlamentet den 6 maj saknar satsningar som gynnar klimatomställningen. Miljöpartiet och Gröna gruppen i EU-parlamentet förespråkar investeringsprogrammet ”A Green New Deal for Europe”.
Annons– Det är dags att sluta plöja ner offentliga mångmiljardbelopp i fossila teknologier, säger
Carl Schlyter.
– I hela EU behövs energieffektivisering av byggnader, infrastrukturinvesteringar för miljösmarta trafiklösningar och omfattande satsningar på förnybar energi. Det behövs hållbara satsningar som ger många jobb, säger
AnnonsMikaela Valtersson.
– EU hade möjligheten, men missar den chans som ett grönt investeringsprogram skulle ha gett, att både lösa den ekonomiska krisen och klimatkrisen, säger Mikaela Valtersson.
Annons– Det som ger mest jobb och miljö för pengarna är att satsa på energieffektiviseringar i den sektor där det gör mest nytta - i byggnadssektorn, säger Carl Schlyter.
Annons Annons