23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bussrekord till åland

Viking Lines frakttrafik mellan Sverige och Åland ökade med hela 43 procent i juli jämfört med juli i fjol. Antalet bussar ökade med 30 procent.

- Juli är en traditionellt stark månad då många besöker släkt och vänner, säger Viking Line Skandinaviens VD Jan Kårström. Dessutom har det varit väldigt många kryssningsresenärer.

Enbart båten Cinderella hade drygt 101 000 passagerare och på kortrutten Kapellskär-Mariehamn ökade antalet passagerare med fem procent.

Tittar man på antalet transporterade bussar mellan Sverige och Finland/Åland, visar siffrorna på en minskning till Finland med 18 procent medan Sverige-Åland visar en uppgång på 30 procent. En förklaring till uppgången kan vara den satsning på turism i allmänhet och bussturism i snnerhet som Åland turism genomfört under våren. Tidningen RESFORUMs temanummer om Åland/Finland i maj har säkert också bidragit till uppgången.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web01