23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Färjerederi nära undergång

Helsingborgsrederiet ACE link som övertog Sundsbussarna håller på att sjunka – bolaget har förlorat 35 procent av resenärerna, rapporterar SR P4 Malmö.
Annons

Alla rederier som trafikerar Helsingborg-Helsingör är illa ute ekonomiskt. Scandlines – som numera samarbetet med konkurrenten HH-ferries - har tappat 160 000 passagerare under semestermånaden juli. Men allra värst är läget för de gamla Sundsbussarna som endast transporterar personer – inga bilar eller gods. Enligt en styrelseledamot i ACE link är risken för snar nedläggning mycket stor. Snart finns det helt enkelt inga pengar och då går det inte att fortsätta driften.

Annons

Nedläggningen av Sundsbussarna har varit på tapeten förr. Då räddades trafiken av norske redaren Eitzen. Men den norske ägaren beställde två nya färjor som redan det var en stor miss – tidpunkten för köpet kom olyckligt i slutet av högkonjunkturen: Högt pris vid köpet, dåligt med intäkter när de levererades i konjunkturnedgången.

Annons

En av de nya färjorna är såld och personalen nedbantad till bristningsgränsen. Enligt styrelseledamoten i ACE link är de norska ägarna kraftigt missnöjda och tänker agera inom den närmaste tiden. Det mest sannolika är att Sundsbussarna snart har seglat färdigt.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.299|