23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Rullstolsfix tog priset

VDL Bus & Coach vann Taxi Innovation 2009 för sin produkt EasyF! X. Priset delades ut på mässan Taxi Expo 2009 i Houten, Nederländerna.
Annons

Prisutdelningen var en av höjdpunkterna under den nederländska fackmässan Taxi Expo 2009 som genomfördes 27-28 november i år. Med sin EasyF! X var VDL Bus & Coach en av tre nominerade och med det visade sig att produkten höll hea vägen i mål.

EasyF! X är ett unikt, multifunktionella system för att säkra rullstolar i taxi och bussar. Innovationen sammanför fixering av rullstolen med trepunktsbälte för den rullstolsburne i ett och samma system. EasyF! X monteras på en stålskena i bussens/taxins sidovägg och kan därför flyttas framåt eller bakåt i fordonet. Därmed kan fordonets utrymme utnyttjas optimalt för såväl rullstol, andra passagerare och bagage.

Annons

FAKTA/Taxi Innovation

Varje år utses priset Taxi Innovation av en sakkunnig jury som bedömer uppgifterna om fordonsrelaterade innovationer inom den nederländska persontrafikbranschen. Priset Taxi Innovation fokuserar på innovationer i småskalig passagerartrafik. Inför Taxi Innovation 2009 hade 18 bidrag nominerats vilket är dubbelt så många som för Taxi Innovation 2008

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|