Göteborg nära trängselskatt
I veckan tog kommunstyrelsen i Göteborg det formella beslutet om att införa trängselskatt efter samma modell som den i Stockholm. Men först 2013 kan betalstationerna öppnas.
Precis som i Stockholm blir det avgift mellan klockan 06.30 och 18.30 på vardagar, helger och nätter avgiftsfritt. Pengarna som kommer in är ämnade att finansiera Västlänken och andra västsvenska infrastrukturprojekt.
Sedan kommunfullmäktige röstade ja till trängselskatten på kvällen den 28 januari återstår bara för Göteborgs stad att skicka sin framställan om den nya skatten till Vägverket och regeringen den 29 januari. Då kan riksdagen fatta beslut under våren och den göteborgska trängselskatten vara ett faktum 2013.
Vem som ska leverera själva tekniken till betalstationerna återstår dessförinnan att upphandla, flera aktörer är intresserade av affären som är värd många hundra miljoner kronor.