Matturism ska lyfta Sverige
Jordbruksminister Eskil Erlandsson ska träffa SHR och Visit Sweden har anställt en projektledare. Det handlar om att sätta fokus på matlandet Sverige och därmed locka utländska turister.
- Jag är verkligen glad över att få chansen att träffa en stor del av de människor som jobbar med den svenska besöksnäringen. Om vi ska lyckas med visionen om att Sverige ska bli Europas nya matland är det viktigt att alla människor som jobbar med mat och turism träffar varandra och knyter goda kontakter, säger jordbruksminister Eskil Erlandsson.
Vidare har Anne-Marie Hovstadius anställts på VisitSweden som projektledare för Kommunikationsplattformen för ”Sverige – det nya matlandet”. Det femåriga kommunikationsprojektet drivs av Jordbruksverket, Exportrådet och VisitSweden på uppdrag av jordbruksminister Eskil Erlandsson, och samordnas av VisitSweden. Målet är en starkare position för Sverige som ett land med spännande måltidsupplevelser och fantastiska råvaror.
- Med Anne-Marie Hovstadius som projektledare för detta viktiga projekt som på allvar ska sätta Sverige på den internationella matkartan känner jag att vi har en stor möjlighet att göra ordentliga avtryck därute i världen, säger Thomas Brühl, vd på VisitSweden.
Anne-Marie Hovstadius har under 20 år arbetat med varumärken och marknadskommunikation i ledande befattningar, bland annat som internationell marknadschef på Microsofts huvudkontor i USA. Under de senaste åren har hon verkat som fristående konsult och projektledare med varumärkesfrågor och kommunikationsstrategi på uppdrag av Svenskt Sigill, LRF, Svensk Potatis och Hötorgshallen, med flera. Hon har även startat projektet Barnens Egen Matskola, en rikstäckande matlagningstävling för barn. Bland hennes studier märks marknadsekonomi och kommunikation på Berghs School of Communications och en PR-utbildning vid University Of Washington.
Fakta
Sverige - det nya Matlandet är regeringens vision för att skapa fler jobb i hela landet genom att satsa på det som vi är bra på - mat och upplevelser. Det finns en stor potential i den svenska maten som regeringen vill använda för att öka tillväxten och skapa jobb i hela landet. Från jord till bord, från storkök till lyxkrog.
Under 2010 satsas 170 miljoner kronor på Sverige - det nya matlandet. För att nå visionen jobbar regeringen också med att ta fram regelförenklingar och med särskilda matlandetambassadörer över hela landet samt en dialog med företagare som jobbar med mat och turism. Läs mer genom att klicka på länken uppe till höger.