Nytt spa i Göteborg
Arken Hotel & Konferens i Göteborg utökar med 1500 kvadratmeter spa-anläggning. Deras nya Art Garden Spa öppnar 12 mars.
Den nya spa-anläggningen blir en av Sveriges större och där inriktning blir unikt med sina inslag av natur, växtlighet och konst. Därav namnet Art Garden Spa.
- Vår vision är att skapa en oas för våra konferens, affärsrese- och privatgäster. En plats för återhämtning och vila i en miljö som vänder sig till alla sinnen. Art Garden Spa skall vara ett andnings hål för alla som önskar något extra under sin vistelse, säger Lars-Olof Oskarsson.
Tillsammans med Anna Riis äger och driver han både Best Western Arken Hotel & Art Garden Spa samt Best Western Varbergs Stadshotell & Asia Spa.
- Miljön är inspirerad av balansen i naturen och som på så vis ger harmoni för våra gäster, enligt Anna Riis, ansvarig för inredning
Gästerna kommer att kunna njuta av olika bad, en rad olika bastus, aktivitet, träning och därtill en rad olika avslappningsrum. Naturligtvis finns komplett behandlingsavdelning, och likt naturen, med inriktning mot de fyra årstiderna.