Bonnier in i Reseguiden.se
Bonniers investeringsbolag B Media Invest (BMI) har investerat i Göteborgs-baserade Reseguiden.se. Exakt hur stor investering det rör sig om stannar dock mellan parterna.
– Vi har sökt en partner under en tid och samarbetet med Bonnier passar oss mycket bra just nu. Det ger oss goda förutsättningar att befästa och vidareutveckla vår position på marknaden. Utöver verksamheten i Sverige har vi även påbörjat etableringar i Norge, Holland och Belgien, säger Michael Blaxland, vd på Reseguiden.se.
Resesajten är en av de största i Sverige och kombinerar en avancerad sökmotor för prisjämförelser med en hängiven 300 000 medlemmar stor community. Enligt egna beräkningar förmedlade Reseguiden.se resor för över en miljard kronor under förra verksamhetsåret.
– Tillväxten inom vår nisch ser mycket lovande ut de kommande åren, säger Michael Blaxland, vd på Reseguiden.se.
FAKTA/Resguiden
Nettoomsättningen i Reseguiden Interactive AB var ungefär 23 miljoner kronor under 2008/2009 och vinsten 1,8 miljoner kronor. Huvudägare är grundarna Michael Blaxland, Tony Ryttersson, Niclas Wahlström och Tomas Ericsson genom företaget Embryo Communications AB.