– Det var med stolthet jag tackade ja till att bli Anders Kåbjörns efterträdare, säger
Magnus Arnströmtill TRAFIKFORUM/rt-forum.com. Vi är båda från Göteborg och vid den tidpunkten då Inform Norden startades medverkade jag indirekt som kollega till Anders. Jag har arbetat med kollektivtrafik i mer än 30 års tid. Jag har varit på både trafikhuvudmannasidan och på operatörssidan. Jag har även utvecklat och marknadsfört realtidssystem och arbetat som
Annonsinternationell transportkonsult. Jag har mitt hjärta i kollektivtrafiken och jag inser vilken enorm potential som finns I att använda IT för att göra kollektivtrafiken mer attraktiv och konkurrenskraftig.
AnnonsMagnus Arnström har under de fyra senaste Inform Norden-konferenserna varit moderator. Magnus kommer att vara moderator även vid årets Inform Norden-konferens som äger rum i Reykjavik på Island den 9–11 juni.
Annons