Dalatrafik kräver genom Samres total tillgång för de taxibilar som är schemalagda för samhällsbetalda resor; färdtjänst, sjukresor och skoltrafik. En ordning som ledde till att flera orter blev helt utan taxi – för om det inte blev några färdtjänstresor blev taxibolaget helt utan intäkter. Taxi Dalarna ville ha möjlighet att ta privatkunder i stället för att vänta i timmar på en eventuell körning. Men det går inte alls, antingen kör man färdtjänst eller så kör man privat, enligt Dalatrafik och Samres.
– Bakgrunden till det här är att taxibolagen hellre tog privatkörningar än färdtjänstuppdrag tidigare i historien. Våra kunder prioriterades helt enkelt bort vilket vi naturligtvis inte kunde acceptera, säger
, vd för Dalatrafik.
Den synen delas inte av
Lars-Åke Lindberg, vd i Taxi Dalarna:
– Vi klarade all slags trafik bra och det är ett måste att köra all slags trafik för taxibolag som arbetar i ett län som Dalarna som är ren glesbygd, säger han.