23948sdkhjf

Köldknäppen stoppar SJ

Många tågspår är fortfarande täckta av snö efter helgens snöoväder, rapporterar SJ som samtidigt manar sina resenärer att ”hålla sig informerade om läget”.
Med anledning av helgens kraftiga snöoväder och därmed kraftigt försämrade framkomlighet på Banverkets spår och bangårdar, kommer veckan att inledas med fortsatta reduceringar i tågtrafiken. Detta för att Banverket skall hinna röja spår och växlar från snö och is.

– Vi rekommenderar våra resenärer att informera sig om det aktuella tågläget. Vi uppmanar också att man är ute i god tid och följer information om väder och trafik, säger Elisabeth Lindgren , kommunikationsdirektör på SJ.

På begäran från Banverket kommer SJ att köra X 2000 i varannantimmestrafik på stambanorna mellan Stockholm-Göteborg och Stockholm-Malmö. I många regioner, där det är fortsatt dålig framkomlighet, kommer tågtrafiken att reduceras genom inställda tåg eller kortare tågsätt. Berörda regioner och banor är Mälardalen, Västra Götaland, Östergötland, Karlstad-Göteborg och Nyköpingsbanan. I vissa regioner ersätts trafiken med buss, i andra inte.

– I det reducerade trafikläge som nu gäller gör vi allt för att hjälpa och underlätta så mycket som möjligt för våra kunder. Vi har kallat in ett stort antal extra medarbetare för att stötta upp i resebutiker, på kundtjänst och på perronger, säger Elisabeth Lindgren.

FAKTA/Detta gör SJ åt snö- och köldproblemen
Bemannar med extra personal på stationer, i butiker och på Contact Center
Bemannar upp med extrapersonal på perronger
Förlänger öppettiderna för SJ:s butiker och Stockholms Central har öppet dygnet runt
Kontaktar så många kunder som möjligt via sms och röstmeddelanden
Förstärker SJ Trafikledning med mer personal

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.077