23948sdkhjf

Ny vd för Rese-Konsulterna

Efter 34 år i ledningen för Rese-Konsulterna i Göteborg, lämnar nu Bertil Göransson över vd-skapet till Niclas Helgesson. Niclas kommer närmast från STS Alpresor i Göteborg och han tar formellt över ledningen den första juni. 
Niclas Helgesson kommer från en tjänst som försäljningschef på STS Alpresor i Göteborg där han varit i nio år. Niclas Helgesson börjar på Rese-Konsulterna redan nu i mars och efter en introduktionsperiod, tar han formellt över den första juni.
- Detta innebär inte att jag kommer att lämna företaget helt, säger Bertil Göransson. Jag kommer åtminstone under detta året att arbeta inom företaget och koncentrera mig på produktionsuppgifter och fungera som styrelseordförande.
Bertil Göransson säger vidare att Rese-Konsulterna även framledes kommer att vara ett familjeföretag då både sonen Per och hustrrun Annika finns med i företaget.
För de som vill veta mer eller få sig en pratstund med Rese-Konsulternas gamle och nye vd kommer de att finnas på plats TUR-mässans Busstorg.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.094