Dags för transportminister
Det behövs en särskild minister för transportfrågor. Det hävdar Sveriges Åkeriföretag och startar en namninsamlingskampanj via webbplatsen www.transportminister.nu.
Central för kampanjen blir webbplatsen transportminister.nu. Här kan besökarna skriva under på Sveriges Åkeriföretags upprop. Namnunderskrifterna ska sedan överlämnas till den nyvalda statsministern efter valet i september.
– Vi ser fram emot att tillsammans med transportministern skapa fler jobb och möta klimatutmaningen. Vi har många goda idéer som vi gärna delar med oss av, och som vi gärna hjälper till att realisera, säger Johan Lindström.
Den 19 september kan Sveriges statsminister visa hur viktiga transporterna är för samhället, genom att för första gången i Sveriges historia tillsätta en transportminister. EU-kommissionen har redan en transportkommissionär och en annan kommissionär för IT- och postfrågor.