Förarstrejk mot Solaris
Busslinks Solaris-bussar som ska gå i trafik för SL står stilla. Förarna vägrar köra bussarna som de anser vara livsfarliga, rapporterar tidningen City.
I slutet av förra veckan brakade det loss rejält: Bussförarna med fackföreningen Kommunal i spetsen mötte Busslinks ledning. Förarnas sågade den nya bussen totalt med ord som ”billigt skit”, ”luckor flyger upp i farten” och ”kör hellre gammal skamlig sak än ny Solaris”.
Solaris Bus Sweden kommer nu att rätta till det som måste rättas till för att Busslinks förare ska bli nöjda. Men enligt Slavik Shevchuk, vd för Solaris Bus Sweden, blir det Busslink som får stå för notan – helt enkelt för att bussbolaget redan godkänt bussarna för trafik för SL i Stockholm.