23948sdkhjf

Lappland på TUR i Göteborg

Busstorget lockar ekonomiska föreningen Gold of Lapland att visa upp sig på TUR i Göteborg. Tanken är att locka fler bussturister till nordligare breddgrader.
Bussturismen är väldigt viktig för många små och stora turistföretag inom turistdestinationen Gold of Lapland. I november 2009 anordnade VästerbottensTurism en bussworkshop för bussarrangörer från hela Sverige, där Gold of Lapland deltog. För att fortsätta bearbetningen av denna målgrupp ska nu en trupp bestående av Beatrice Dahlström, Maria Larsson och Karin Fällman, Gold of Lapland samt Camilla Nyhlander på Lycksele turistbyrå besöka Busstorget på TUR-mässan i Göteborg, Sveriges största fack- och konsumentmässa.

Vem är den typiska bussresenären?
– Det är egentligen människor från alla kategorier, en del åker till föreställningar och andra åker på SPA eller gourmetresor och många pensionärsföreningar ordnar årligen flera resor, kortare och längre, säger Karin Fällman , verksamhetsledare på Gold of Lapland. Bussarrangörer är en viktig målgrupp för oss.

Hittar de till norra Sverige?
– Både ja och nej, de arrangörer som redan har skapat turer hit kör dem år efter år men svårigheten är att intressera ännu fler bussarrangörer att satsa på resor till Västerbotten och Gold of Lapland och hitta nya guldkorn som passar bussturisten, säger Camilla Nyhlander , Lycksele turistbyrå.

På TUR mässan i Göteborg ska kvartetten besöka alla bussarrangörer som ställer ut, för att visa på vilket intressant smörgåsbord av upplevelser man kan hitta i Gold of Lapland. Förhoppningen är att intresset för norra Sverige ska fortsätta öka och att kunna visa att resan till Lappland är värd att göra.

Är det enbart för TUR mässan ni åker till Göteborg?

– Nej, vi ska även utbilda oss kring ett onlinebokningssystem i Göteborg, så det passade perfekt att även besöka mässan och denna viktiga målgrupp, säger Beatrice Dahlström , produktionsansvarig på Gold of Lapland.

FAKTA/Gold of Lapland
Gold of Lapland är en ekonomisk förening som ägs av cirka 80 företag och även en turistdestination som geografiskt sträcker sig över Lycksele, Malå, Norsjö, Robertsfors och Skellefteå.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.064