23948sdkhjf

Bussturismen minskade 2009

Det totala charterresandet med buss minskade 2009 jämfört med 2008. Marknadsandelen sjönk från tre till två procent av alla turistresor, det rapporterade BR på TUR-mässan i Göteborg.
Det är charterbussarna till utlandet som minskat ordentligt medan resandet inom Sverige tvärt om ökat. Folk tycks göra kortare resor med en eller ett par övernattningar. Men marknadsandelarna krymper på nästan alla trafikslags bekostnad. Det är bara privatbilen som ökar när det gäller turistresor.

Sammantaget visar statistiken från Bussbranschens Riksförbund, BR, att antalet fritidsresor ökade i Sverige 2009 jämfört med 2008. Mest ökade fritidsresor med övernattning. Allt detta tros vara en följd av att lågkonjunkturen fått svenskarna att välja kortare semesterresor oavsett vilket trafikmedel som används.

Arbetsresandet inom landet minskade under 2009 trots att affärsresor över dagen ökade något. Det här tyder på att bussföretagen måste lägga manken till för att försöka vända trenden och börja ta marknadsandelar av bilen i stället för att tappa till den.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078