23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Norge bäst på Göta Kanal

I samband med TUR-mässan passade Rederi AB Göta Kanal på att utse årets bästa utländska agent. Priset för 2009 gick till den norska agenten Escape Travel.

– Sedan Escape Travel började representera Rederi AB Göta Kanal på den norska marknaden har andelen norska gäster ökat påtagligt. Under en följd av år har Escape visat att ökningen inte varit en dagslända utan tvärtom har den positiva utvecklingen snarare förstärkts, säger

Håkan Gullberg

, rederichef på Rederi AB Göta Kanal.

Rederichefen Håkan Gullberg passade på att tacka delägaren och verkställande direktören för Escape Travel, Tove Voss, för sitt arbete med att marknadsföra Rederi AB Göta Kanal i Norge. Ett arbete som inneburit att Norge numera är en av de viktigaste marknaderna för rederiet.

– Tove Voss och hennes kollegor på kontoret i Oslo har påvisat att hårt och långsiktigt arbete samt ett stort engagemang för produkten är viktiga framgångsfaktorer. Vi tror även att deras kreativitet och breda kontaktnät på den norska marknaden har bidragit till framgången och ser fram emot ett fortsatt lyckat samarbete, säger Håkan Gullberg.

Utdelningen skedde ombord på k-märkta Göta Kanalbåten M/S Diana vid ett arrangemang anordnat tillsammans med Historic Hotels of Sweden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03