23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Stefan Fredriksson till Länstrafiken i Jämtland

Stefan Fredriksson, sedan tre år tillbaka vd i Centrala Buss i Jämtland/Härjedalen, tillträder den 1 september i år befattningen som ny vd i Länstrafiken i Jämtland.
Annons

Styrelsen i Länstrafiken i Jämtland AB har vid tisdagens sammanträde tagit beslut om att utse Stefan Fredriksson till ny vd. Han efterträder Nils Harvard, som går i pension.

Stefan kommer närmast från Centrala Buss i Jämtland/Härjedalen och tillträder befattningen på Länstrafiken den 1 september 2010.

Annons

Stefan Fredriksson är 43 år och uppväxt på Frösön. Familjen består av hustrun Maria, döttrarna Sanna och Svea samt hunden Hugo (airdaleterrier). Familjen bor sedan åtta år tillbaka i Nälden. Fritiden består i huvudsak av gemenskapen kring familjen och ett annat stort intresse är älgjakt. Han löptränar en hel del och på sommaren tillbringar familjen så mycket tid som möjligt i båten på Storsjön.

Annons

Efter värnplikten valde Stefan att fortsätta inom det militära livet och som 20-åring flyttade han till Boden, vilket resulterade i att han blev Norrbottning i cirka fem år. Han stortrivdes som officer, men trots det gjorde hemlängtan att han under sin andra militära skola på Karlberg i Stockholm sökte transport till Östersund och I 5 Fältjägarna. Sommaren 1992 flyttade han hem. Därefter arbetade Stefan på I 5 som utbildare med några avbrott för vidareutbildningar samt för FN tjänst i forna Jugoslavien (1994).

Annons

År 2000 valde Stefan att byta karriär och kom in i bilbranschen, inledningsvis som verkstadschef på ett större Volvoföretag och därefter som servicemarknadschef på ett Saab-företag.

År 2007 kom chansen att få axla en större utmaning och han tillträdde som vd vid Centrala Buss i Jämtland/Härjedalen AB.

Annons

Och den 1 september i år tillträder Stefan som vd i Länstrafiken i Jämtland/Härjedalen.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.07|instance-web01