Lär dig sluta med nappen
Folkets Hus och Parker producerar mellan 16–30 maj, 9–15 augusti och 23 oktober–21 november en föreställning om ett stort ögonblick i en liten människas liv.
NAPPEN PAPPEN är dockteatern som kommer få de allra minsta barnen mellan 2-5 år, att bubbla av skratt. Den handlar om tre barn som slutar med nappen och om två vuxna som inte kan sluta!
Den 35 minuter långa föreställningen bygger på barns egna berättelser om hur det är att sluta med nappen och har resulterat i en varm och humoristisk berättelse.
I EN BLANDNING av skratt och allvar och spänning och lekfullhet är Nappen Pappen en dockteater och barnteater med musik och sång.
Nappen Pappen är ett samarbete mellan dockmakarna och skådespelarna Pia Holmquist och Hugo Catolino från Figurteaterkompaniet och Dockteaterfabriken.
/KL