Trafiken omfattar 170 fordon och omsätter cirka 360 miljoner kronor per år. Avtalets totala värde uppgår till 3,6 miljarder kronor.
Det nya avtalet träder i kraft 12 juni 2011 och gäller 10 år framåt.
Redan i mars fick KR Trafik besked om att bolaget vunnit upphandlingen av skoltrafiken i Uppsala län. Denna trafik omfattar cirka 80 fordon. KR Trafik blir därmed den dominerande entreprenören i länet. Även för detta avtal är trafikstarten i juni 2011. För att klara alla nya uppdrag, kommer KR att investera över 400 miljoner kronor i nya fordon.
KR Trafik bildades 1991 i Klövsjö, Jämtlands län. Bolaget har utvecklats från att bestå av tre bussar till att idag vara ett av Sveriges största bussbolag, med trafik från Enköping i söder till Gällivare i norr. KR Trafiks vision är att vara Sveriges mest uppskattade persontransportföretag.