Se bröllopet på Sofiero
Sofiero slott och slottsträdgård bjuder in till kungligt bröllop lördagen den 19 juni – på storbildskärm.
Bröllopet firas med en bröllopspicknick i det gröna. Underhållning bjuds i anslutning till den kungliga bröllopssändningen. Det hela börjar klockan 12 på Sofiero och det är fri entré.
– Parken kommer att myllra av liv och rörelse och det blir en härlig dag för hela familjen, säger projektledaren Ann-Christin Larsson .
– Man kan beställa en speciell bröllopspicknick från Sofiero Slottsrestaurang eller ta med sig en egen, och naturligtvis hoppas vi på ett riktigt soligt bröllopsväder.
BRÖLLOPSPICKNICKEN inleds klockan 12 av Helsingborg Drumcorps, och drillflickor som marscherar genom parken. Höjdpunkten är naturligtvis TV-sändningen från den kungliga vigseln mellan kronprinsessan Viktoria och Daniel Westling.
TV-sändningen börjar 13.00, och vigseln är beräknad till 15.30. Sändningarna i parken fortsätter fram till cirka 19.30.
– Det känns härligt att kunna bjuda in alla helsingborgare och andra besökare till denna historiska tilldragelse, säger kulturnämndens ordförande Anders Lundström .
Bröllopspicknicken arrangeras i samarbete med Öresundskraft och Helsingborgshem.
/KL