Hög raggfaktor på bussen
Har du spanat in någon på bussen? Då är du inte ensam. Hela 57 procent svarar ja på frågan om de någon gång känt sig attraherade av en person de sett på bussen.
- Bussen är en bra plats för nya möten, säger Eva Tiséus, marknadschef på Flygbussarna. Vi borde lyfta blicken oftare och titta på våra medpassagerare när vi är ute och reser. Kanske sitter ditt livs kärlek på sätet bredvid.
På frågan ”Har du någon gång känt dig attraherad av en person du sett på bussen?” svarade 56,7 procent ja. Bland unga är siffran högre än bland äldre. 75 procent av alla i åldern 15-22 år har känt sig attraherade av en medpassagerare.
I dagarna startade Flygbussarna dokusåpan ”Flygbussen”. En Flygbuss i ordinarie trafik fungerar som radiostudio och temat denna kungabröllopsvecka är kärlek. Dokusåpan kan avlyssnas vardagar klockan 10.15 i programmet Förmiddagar med Maria Lindberg i Rix FM.
- Genom dokusåpan vill vi visa allmänheten en ny sida av Flygbussarna och vad man kan göra ombord på en buss, säger Eva Tiséus. Vi vill lyfta fram våra chaufförer och de många spännande möten som sker på bussen.
På flygbussarna.se kan man lyssna på alla avsnitt av dokusåpan och kommentera dagens aktiviteter. Där kan man också bättre lära känna dokusåpans stjärnor, busschaufförerna. Dokusåpan ”Flygbussen” kommer att sändas i fyra veckor.
Opinionsundersökningen är genomförd av Snabbasvar.se och baserad på e-postfrågor till 1 062 personer i åldern 15 år och uppåt, under perioden 1-8 juni. På frågan ”Har du någon gång känt dig attraherad av en person du sett på bussen?” svarade 56,7 procent av de svarande ja och 43,3 procent nej.