131 meter foto på Göteborgs kulturkalas
131 meter fotografi längs Trädgårdsföreningens plank. Indiska skulpturer inne i parken med nutida indisk konst i ett stort kulturutbyte. De är två nya inslag på Kulturkalaset.
– Vi vill skapa en spännande och rolig mötesplats mellan fotografer och allmänhet genom att lyfta ut fotografiet i stadsrummet. Där kommer att finnas alla varianter av bildmotiv, med många kul upphängningar. Våra deltagare är i alla åldrar, den yngste är bara åtta år. Genom att bli en del av Kulturkalaset hoppas vi på ännu mer folk, säger Mette Muhli som tillsammans med Edith Camilla Svensson arrangerar planketgbg.
Båda är fotografer på frilansbasis, Mette är ledamot i Svenska Fotografers Förbunds styrelse och Edit Camilla medlem i fotokollektivet Agitera Image Group.
Det blir tredje året utställningen arrangeras i Göteborg, tidigare har man ställt ut i Majorna.
Planketgbg pågår lördagen den 14 augusti mellan klockan 12 och 18, längs planket från korsningen Södra vägen fram till Restaurang Trädgår'n.
Go see India – en jätte i förändring, är den första grupputställningen med indisk konst i Sverige.
Den visas på fyra olika platser under Kulturkalaset. Mitt inne i Trädgårds-föreningen formar fem skulpturer en gång mot kanalen. De är verk av fyra konstnärer från Indien som spås bli de nya stjärnorna.
– Jag vill att betraktaren ska njuta med ögat, men gärna också fundera över tanken bakom verken, säger Oscar Aschan, arrangör. Alla verk har symbolik, vissa med en allvarligare mening.
– Ta Panjkaj Panwars flygplan som ser ut som ett leksaksplan men tittar man inuti syns ansiktet av ett skrikande barn.
På Götaplatsen placeras Mansoor Alis tre meter höga röda stol, balanserande på ett klot. Stolen blir symbol för att beskriva den politiska situationen. På Vasa Konsthall och Galleri Scandinavia visas konst, video, installationer och skulptur ända fram till 15 september.
Go see India är en del i ett kulturutbyte mellan Indien och Sverige, där svenska konstnärer ställer ut i New Delhi och Kolkata (Calcutta) i december.
/KL