Ny koncernchef och vd blir Andreas Andersen, tidigare vice vd på Tivoli.
Andreas Andersen har en gedigen bakgrund i nöjesparksbranschen. Han har jobbat på Tivoli i Köpenhamn mellan 2001 och 2008 och leder sedan 2008 branschorganisationen IAAPA (International Associations of Amusement Parks and Attractions) i Europa.
Annons– Jag är gladoch mycket ärad över att få det här uppdraget. Liseberg har en alldeles speciell betydelse i branschen och för Göteborg, men har också en alldeles speciell plats i mitt hjärta, säger
Andreas Andersen.
– Min ambition är att bevara den tradition som Liseberg står för men också att förnya för att Liseberg ska fortsätta vara intressant och relevant för framtidens gäster, säger Andreas Andersen.
AnnonsÄ
ven från Lisebergssida är man mycket nöjda med vd-tillsättningen.
– Andreas Andersen har operativ erfarenhet av att driva nöjespark kombinerat med en internationell utblick och en passion för branschen, säger Lisebergs styrelseordförande
Göran Johansson Annons.
– Han blir en viktig del av den nya generationens ledare i Göteborg och styrelsen känner sig mycket trygg med det här valet.
Andreas Andersen tillträder posten den 1 februari 2011.
Andreas Veilstrup AndersenÅlder
: 38 år
Bor: Köpenhamn, flyttar till Göteborg 1 januari 2011
AnnonsUtbildning: Jur kand och civilekonom.
Kommer närmast från: Jobbet som direktör för branschorganisationen IAAPA Europa.
Tidigare uppdrag, ett urval: Vice vd Tivoli, ansvarig för Euro Attractions Show, jurist och styrelsesekreterare Tivoli A/S.
/KL
Annons