Navigon uppdaterar Android-app
Med den uppdaterade versionen av Navigon MobileNavigator for Android kan användarna med hjälp av telefonens kamera scanna av omgivningen för att hitta intressanta platser.
Navigon uppdaterar Mobile MobileNavigator for Android med flera nya funktioner som Reality Scanner, Traffic Live och Text-to-Speech.
Dessutom lanseras ett alternativ för de som enbart vill ha nordiska kartor. Alla som redan använder applikationen kan uppdatera den gratis.
Reality Scanner är en ny tjänst för dem som går till fots. Med hjälp av Android-telefonens kamera och GPS-mottagaren hittar applikationen platser i närheten som är av intresse för användaren (POIs).
På skärmen visas aktuell vy tillsammans med avstånd till de olika platserna och en symbol som kategoriserar vilken typ av POI det är – exempelvis en restaurang eller sevärdhet.
Med ett klick på symbolen öppnas en ruta med ytterligare information. Guidning direkt till platsen ingår givetvis.
Navigon har också uppdaterat MobileNavigator for Android med Traffic Live som ger uppdateringar i realtid om den aktuella trafiksituationen för att kunden ska kunn undvika köer.
Med Text-to-Speech läser mobilen upp gatunamnen så att användaren kan fokusera på trafiken och inte leta efter gatunamn.
Funktioner från tidigare versioner av MobileNavigator, som MyRoutes, RealityView Pro samt hastighets- och körfältsassistenten är fortfarande en central del av mjukvaran.
Tillsammans hjälper de gamla och nya funktionerna användaren att köra avslappnat genom att hålla koll på hastighet, välja rätt fil och var hastighetskamerorna sitter.
/KL