23948sdkhjf

Barnsäker buss framme

Botkyrka Buss har i samarbete med NTF fixat ett genombrott för barnsäkerhet i bussar. Med en ny konstruktion åker även de minsta barnen säkert.
Äntligen bakåtvänt även i svenska bussar - som första bussföretag i Sverige har nu Botkyrka Buss i samarbete med NTF valt att montera två säten som tillåter bakåtvänt åkande anpassat för barn mellan ett och fyra års ålder. Systemet är helt unikt och det enda som är EU-godkänt på marknaden idag.

Bakåtvänt åkande integrerat i nya bussar har varit lag i Norge sedan den första januari 2008 och företaget SIT Safe som tillverkar systemet har utrustat över 1500 bussar världen över. EU-godkännandet som är fordonsspecifikt delar de med Volvo bussar. I Norge har stolen även ett nationellt godkännande för montering i bussar av andra märken.

– Det är väldigt roligt att branschen driver utvecklingen framåt på det här sättet. Äntligen har vi i Sverige får upp ögonen för barnsäkerhet även i buss. Märkligt att det tagit så lång tid trots att ett svensk företag har del i EU-godkännandet. Den svenska lagstiftningen på det här området är uppenbarligen otillräcklig, säger NTF:s vd Jan Sandberg .

Bussbarnstolen som integreras i stolsryggar och fälls ut vid behov är en så kallad grupp 1-stol. Det innebär att den är anpassad för barn som väger mellan 9 kilo och 18 kilo, vilket är precis under den perioden då barn enligt svensk bilbarnstolskultur bör åka bakåtvänt.

– Om vi på något sätt kan bidra till att även små barn får en säker bussresa är vi mer än villiga att göra vad vi kan . Det är positivt att vi äntligen kan erbjuda två säkra platser för de mindre barnen men vad vi nu skulle vilja se var godkända system där vi kan transportera hela dagisklasser när det är dags för utflykter och långresor, säger Dennis Widmark , vd Botkyrka Buss som tog hem Stora Trafiksäkerhetspriset 2010

NTF rekommenderar att alla barn åker bakåtvänt upp till 4-5 års ålder oavsett fordon. Dagens bussar saknar anpassade bilbarnskydd. Denna avsaknad gör att barn under 4-5 års ålder, inte kan färdas säkert i buss.

– Många föräldrar vänder sig till oss varje vecka med frågor kring säkerhet i buss för de allra minsta barnen. Bussen är en förhållandevis säker fordonstyp. Därför att är väldigt synd att vi fram till idag tvingats avråda från längre resor med små barn i buss, säger Jan Sandberg.

FAKTA/Det här säger lagen i dag
Lagen säger att barn som är kortare än 135 cm och som färdas i bil eller lastbil måste använda särskild skyddsanordning i form av babyskydd, bilbarnstol eller bältesstol/kudde. Buss omfattas inte av denna lag och undantag görs även för så kallade korta resor med Taxi. Barn som är tre år eller äldre måste använda bälte i buss om bussen är utrustad med bälte. För barn under tre år finns inga riktlinjer.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.059