Alingsåsband laddar upp
Alingsåsbandet Sweetshots laddar inför Dansbandskampen 16 oktober.
– Vi är jätteglada att blivit utvalda. Ju närmare tävlingsdagen vi kommer desto mer tävlingssugna blir vi, säger Yeni Karlsson, en av de tre sångarna i Sweetshots.
Sweetshots var med redan i föregående års upplaga av Dansbandskampen, men fick då tufft motstånd då dom gick in i deltävling 3 och fick möta Zekes, Date och Torgny Melins. Men i år tror och hoppas bandet att de ska gå lite längre.
– Nu vet vi vad som gäller och den här gången ska vi ha skoj och njuta fullt ut, säger Yeni Karlsson.
Nyligen blev det klart vilken låt de kommer att framföra den 16 oktober, men valet får inte avslöjas innan tv-sändningen. De är alla nöjda över låten och tror att de kommer få till en bra egen version som håller dem kvar i första programmet och förhoppningsvis blir tittarnas favorit under säsongen.
När Sweetshots från Alingsås spelar är det sång, glädje och klackarna i taket som gäller. Lagom till den förestående tv-premiären släpper bandet sin nya singel Rhyme or reason, skriven av Claes Andreasson, Johan Axelsson, Jonas Lieberg och Torbjörn Wassenius.
Ny programledare i år är Christine Meltzer med Thomas Deutgen och Gunhild Carling som kommentatorer. Dansbandskampen direktsänds i år från Nya Parken i Norrköping. Ett band röstas ut varje vecka och tre band tävlar i finalprogrammet, då ett av dem koras till Sveriges bästa dansband 2010.
Sweetshots består i dag av Yeni Karlsson, sång, Emelie Axelsson, sång, Anna Hult, sång, Johan Axelsson, klaviatur, från Alingsås och Ulf Svedberg, trummor och Mats Svedberg, gitarr, från Borås.
/KL