23948sdkhjf

DSB vann Upptågstrafiken

DSB Uppland segrade i kampen om det nya kontraktet på Upptågstrafiken. UL:s styrelse har beslutat att ge uppdraget till danska DSB:s svenska dotterbolag.
Upplands Lokaltrafik, UL, har genomfört en upphandling av Upptågstrafiken för de kommande 10,5 åren och tilldelningsbeslut har fattats av UL:s styrelse vid ett extra styrelsesammanträde på onsdagskvällen. DSB Uppland AB är vinnare och har lämnat det bästa anbudet.

– UL välkomnar DSB som blir en ny aktör på tågmarknaden här i länet och vi ser fram emot det samarbete som inleds kommande sommar, säger UL:s vd Malte Burwick .

Sedan tidigare har DSB Sverige AB, genom dotterbolag, flera tågtrafikuppdrag i Sverige. Bland annat Öresundståg och från 12 december huvuddelen av pendeltågen som körs för Västtrafik i Västra Götalands län. Underlaget för upphandlingen bygger på dagens trafik med 10 tågsätt och trafikstart för det nya avtalet är 12 juni 2011. I dag körs Upptåget av SJ AB, som valde att inte lämna något anbud.

FAKTA/Så avgjordes UL:s tågupphandling
Av de sex företag som kvalificerades att lämna anbud var det fyra företag som deltog och lämnade anbud. Samtliga anbud uppfyller skallkraven varför lägsta utvärderingspris kom att bli avgörande.
Utvärderingspriset för DSB Upplands anbud för hela avtalsperioden är på 517,2 miljoner kronor. Motsvarande utvärderingspris från de övriga tre anbudsgivarna är 593,9 miljoner kronor, 611,0 miljoner kronor och 632,9 miljoner kronor. Till detta kommer årliga rörliga ersättningar på cirka 35 miljoner kronor per år som grundar sig på resande samt försäljning.
Samtliga anbudsgivare har meddelats resultatet.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078