23948sdkhjf

Norsk bussbyggare läggs ner

Vest avvecklar bussproduktionen i Stryn, norska västlandet, 200 kilometer från Bergen. Därmed försvinner den enda kvarvarande fristående karrossören i hela Skandiavien.
Den skandinaviska bussmarknaden har under de senaste åren präglats av en fokusering mot kompletta bussar, en utveckling som har styrts av såväl kunder som producenter. Som ett led i denna utveckling ingick Vest ett samarbetsavtal med Irisbus/IVECO i slutet av 2008. Genom detta fick Vest marknadsansvaret för Irisbus/IVECO:s bussprogram i Sverige och Norge. Vest har därefter marknadsfört såväl Irisbus/IVECO:s kompletta bussar som bussar med Vests egna karosser.

På grund av sviktande efterfrågan av fristående karossalternativ under de senaste åren har Vest i styrelsemöte torsdagen den 21 oktober beslutat att starta en process för att planlägga en avveckling av bussproduktionen i Stryn. Avvecklingen planeras i så fall att ske genom en gradvis och styrd nedtrappning under en period efter det att nödvändiga formella processer är genomförda. Vest har sedan 1965 producerat busskarosser på chassier från flera tillverkare. Sedan starten har 4 350 busskarosser tillverkats. Som mest har fabriken tillverkat över 200 karosser under ett år.

– Planerna om avveckling av bussproduktionen i Stryn är ett logiskt steg med tanke på den utveckling mot komplettbussar som kännetecknar de norska och svenska marknaderna. Vest är den enda kvarvarande, fristående busskarossören i Skandinavien. Beslutet skall därför ses som en anpassning till denna utveckling och kommer att ytterl igare bidra till att styrka vår ställning som leverantör av Irisbus/IVECOs kompletta bussprogram i Sverige och Norge, säger Per Dag Nedreberg , koncernchef för Vest Buss Gruppen.

FAKTA/Vest Buss Gruppen
Vest Buss Gruppen har under de senaste åren haft en positiv utveckling. Vest i Norge och Sverige driver, vid sidan av karossproduktionen, verkstadsrörelse i Stryn, Lilleström (Oslo), Arna i Bergen och Helsingborg samt är på väg att även starta en verkstad i Haugesund. Vest har sedan slutet av 2008 sålt 280 Irisbus/IVECO bussar i Norge och Sverige. Verksamheten, som även innefattar busskomponenter och delar kommer i år att nå en omsättning på över 450 miljoner kronor med ett tillfredsställande resultat.
Vest innehar vidare en 80-procentig ägarandel i Vest Innova AS, ett bolag som utvecklar en ny teknologi för komplettbussar som syftar till att ge såväl lägre vikt som drivmedelsförbrukning.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.062