23948sdkhjf

Andelen ska fördubblas!

Kollektivtrafikansvariga i landet skärper Fördubblingsarbetet ytterligare – nu vill de även fördubbla marknadsandel och resande vilket är ett betydligt tuffare mål.
Läns- och lokaltrafiken har anammat branschens mål att fördubbla marknadsandelen på lite sikt och resandet till 2020. En rapport framtagen av branschorganisationen Svensk Kollektivtrafik visar att 15 av 23 trafikhuvudmän redan idag satt upp mycket ambitiösa mål för ökat resande. Flera har också satt upp mål för ökad marknadsandel för hela eller delar av sitt område.

I maj 2008 presenterade en enad kollektivtrafikbransch sin ambition för Näringsdepartementet om att fördubbla kollektivtrafikens marknadsandel på sikt och resandet till år 2020. Branschens målmedvetna arbete har nu fått genomslag i landets län och kommuner.

– Det är glädjande att så många av våra medlemmar redan höjt sin ambition rejält när det gäller mål för ökat resande men även för ökad marknadsandel inom sina områden. Det visar att målen som satts på nationell nivå nu också börjar brytas ned och konkretiseras på regional och lokal nivå, säger Charlotte Wäreborn Schultz , vd för Svensk Kollektivtrafik.

Exempelvis ska ett fördubblat kollektivtrafikresande uppnås i Göteborg år 2020 jämfört med 2005. Även i Umeå är målsättningen att resandet med kollektivtrafiken ska ha fördubblats till år 2020 jämfört med 2005. I Sundsvall ska resandet med kollektivtrafiken ha fördubblats redan år 2015 jämfört med år 2007.

Kartläggningen visar också att åtta av 23 trafikhuvudmän satt mål för ökad marknadsandel för hela eller delar av sitt område. På Persontrafik 2010 i Stockholm kommer detaljerad information om detta att levereras på seminariet ”Fördubblingsprojektet – från ord till handling” 26 oktober kl 14.30.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.064