23948sdkhjf

(S): Krafttag mot tågkaoset!

Socialdemokraterna kräver i riksdagen att SJ och Trafikverket får kraftigt ökade resurser för att komma ur det kaos och den kris som nu präglar den svenska tågtrafiken.
Det framgår av en kommittémotion om tågsatsningar som Trafikutskottets ordförande Anders Ygeman (S) idag lämnar in. Där kräver Socialdemokraterna även att Trafikverket får ett tydligt uppdrag att anta ett åtgärdsprogram mot förseningar och inställda tåg.

- Att hävda att det mullrar i leden av arga och frustrerade tågresenärer vore en underdrift. Svensk järnväg befinner sig i en kris. Ändå stoppar de borgerliga huvudet i sanden och låtsas att man inte hör den ilska och de krav på insatser som kommer från pendlare och resenärer
samt regeringens särskilde utredare av vinterkaoset Per Unckel, säger ordföranden i riksdagens Trafikutskott, Anders Ygeman (S).

- Finansminister Anders Borgs uttalande att vi i Sverige har överinvesterat i järnväg är ett hån mot alla de som huttrande får stå och vänta på inställda och försenade tåg. De borgerligas budgetförslag - med ytterligare kraftiga nedskärningar på drift och underhåll, samt en halvering av nyinvesteringarna i järnväg - riskerar att ytterligare förvärra tågkaoset. Vi har föreslagit den största satsningen på en fungerande tågtrafik sedan 1800-talet. Det är nödvändigt för att säkerställa att tågen går och att de går i tid. Detta kommer att vara en av de allra mest prioriterade frågorna för oss under de
närmaste åren, säger Anders Ygeman.

S-programmet mot tågkaoset:
*Åtgärdsprogram med bland annat nya snöplogslok,
avisningsanläggningar, förbättrade beredskapsplaner och
ökad nationell samordning.
*Ökade resurser för drift och underhåll redan nästa år.
*Kraftigt ökade investeringar i järnväg 2011-2014.
*Sammanlagt 760 miljoner kronor mer till en
fungerande tågtrafik 2011, och 2 400 miljoner kronor mer
år 2012.
*Påbörja projektering av strategiska
kapacitetshöjande investeringar - däribland
höghastighetsbanan Ostlänken mellan Stockholm och
Linköping, med byggstart redan år 2014.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078