Landvetter kräver miljötaxi
Nu skärps kraven på de taxibilar som trafikerar Göteborg Landvetter Airport. Efter den 1 januari 2012 kommer endast miljötaxi att släppas in på området.
Göteborg Landvetter Airport bedriver ett långsiktigt arbete för att minska bland annat utsläppen av koldioxid till luften runt flygplatsen.
En del av arbetet består i att byta ut alla fordon kopplade till arbetet inne på flygplatsen till bättre miljöklass. Målet är att de egna utsläppen av fossil koldioxid ska vara noll senast år 2020.
Det finns dock åtgärder där även andra aktörer måste delta för att de ska kunna genomföras. I flygplatsen handlingsplan för minskade utsläpp ingår att ställa krav på att alla taxibilar på flygplatsen ska vara miljötaxi senast 2012.
– Vi har en pågående dialog med taxibolagen och är övertygade om att de kommer att uppfylla kraven, vilket även gäller de lite större taxibilarna. Efter 2012 kommer endast miljötaxi att bli insläppta på området och få tillträde till taxistationen utanför ankomsthallen, säger Sandra Brantebäck.
/KL