23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sjönära Möten går in för helgkonferenser

Sjönära Möten kommer under 2011 att satsa lite extra på marknaden för helgkonferenser.

Inför 2011 kommer Sjönära Mötens tre hotell FågelbroHus, Krusenberg Herrgård och Smådalarö Gård att satsa än mer på helgkonferenser.

Efter

att tidigare främst haft beläggning med konferensgäster under vardagarna vill man nu även öppna upp för företagen och ge större möjligheter till helgmöten.

– Orsaken till att vi nu även håller öppet för helgkonferenser är att vi inser att många av våra kunder och gäster har hög belastning på arbetet under veckodagarna, säger

Louise Strandberg

, bokningschef på Sjönära Möten.

– Verksamheten

är som mest produktiv just på vardagarna och det finns inte tid att avsätta för att åka på konferens. Dessutom ser vi en ökad trend med helgkonferenser i vårt bokningsläge.

Med helgkonferenserna hoppas hotellen också kunna erbjuda sina gäster fler mervärden. Utöver bättre priser och erbjudanden får man en mer harmonisk och lugn miljö.

Resultatet

bör bli ett effektivt möte. Självklart finns även aktiviteter och teambuilding tillgängliga under helgerna för de som vill nyttja detta.

Under årets första fyra månader erbjuder hotellen speciella kickoff- och konferenspaket under helgerna med rejäla rabatter.

/KL

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02