23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bra 2010 för VL

Resandet med Västmanlands Lokaltrafik AB, VL, ökade med 7,2 procent under 2010 till 8,6 miljoner resor. Allra mest ökade stadstrafiken i Västerås, plus 10,3 procent.

Det gick bra för Västmanlands Lokaltrafik, VL, förra året. Den totala resandeökningen i Västmanland var plus 7,2 procent vilket innebär att 8,6 miljoner resor genomfördes under 2010. Största ökningen skedde i stadstrafiken i Västerås som växte med 10,3 procent till 6,5 miljoner resor.

I Västerås stadstrafik har endast mindre förändringar gjorts eftersom arbetet med SmartKoll pågått under året. Till nyheterna hör att sommarperioden förkortades till endast 9 veckor för att bättre spegla skolornas sommarlov. Dessutom har nattrafiken fredag och lördag utökats att gälla även sommarperioden. En ny anropsstyrd linje inrättades för att trafikförsörja det nya bostadsområdet i Gäddeholm.

Stadstrafiken i Köping minskade drastiskt på grund av kraftigt minskat trafikutbud. Även stadstrafiken i Sala har minskat på motsvarande sätt. I Arboga och Fagersta ökade resandet med 16 respektive 10 procent.

Den tidigare så positiva resandeutvecklingen på stomlinjerna (500-linjerna) avstannade helt eller delvis under 2010. Vissa neddragningar i turutbudet, främst helger och kvällar, kan vara anledningen till de något negativa siffrorna. Från december utökades dock antalet turer på linje 511 (Västerås – Hallstahammar) för att möta den ökade efterfrågan på sträckan.

Ungefär hälften av VL:s resenärer reser på någon form av periodkort. Att köpa sin resa med SMS-biljett är populärt. Totalt såldes närmare 1,4 miljoner SMS-biljetter 2010 mot 1,1 miljoner under 2009. Från och med 1 februari i år finns det möjlighet att köpa en SMS-biljett för resor med både region- och stadstrafiken i hela Västmanland.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03