Kollektivtrafikdagen 2011 genomförs i Parken, centrala Stockholm 5 maj i år. Intresset har varit rekordstort, ändå finns det platser kvar för den som snabbar sig. Kollektivtrafikdagen 2011 som arrangeras av RES- och TRAFIKFORUM tar upp två glödheta ämnen för branschen: Framtidens betallösningar och den nya kollektiv trafiklagen som träder i kraft kommande nyårsnatt.
AnnonsBland talarna på Kollektivtrafikdagen 2011 finns Mike Cowen som kan det mesta om hur framtidens betallösningar ska utformas
– Jag kommer att prata om MasterCard PayPass som är den uppfinning som ser till att eliminera de största frustrationsmomenten kring resande – så som att missa tåget för att man stått i kö för att köpa en biljett eller stå och vänta på bussen och sedan upptäcka att man inte har tillräckligt med pengar i rätt valuta för att åka med, säger
AnnonsMike Cowen, Vice President, Product Manager på MasterCard Global Transit Solution i Lindon.
Om framtidens betallösningar ska även
Sören Belintala om på Kollektivtrafikdagen. Han har utrett frågan för Svensk Kollektivtrafik.
Lars Bull, vd för Värmlandstrafiken, funderar över hur förberedd marknaden är för den nya kollektivtrafikdagen och avregleringen.
Annons, vice vd för SL kommer att tala om kollektivtrafiken i Stockholmsregionen idag och i framtiden.
Det blir också en het debatt med företrädare från såväl den politiska toppen som från branschens giganter:
Lars Backströmvd för Västtrafik,
Charlotte Wäreborn Schultz, vd Svenk Kollektivtrafik,
AnnonsFrida Kalge, vice kollektivtrafikchef Göteborg stad och
Anders Ygeman(S) ordförande i riksdagens trafikutskott.
Allt sammans sker under fast ledning av Kollektivtrafikdagens moderator,
John Chrispinsson.
Se till att anmäla ditt intresse att delta innan det är för sent!
Annons