23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Dinners expanderar i Arboga

Vägrestaurangkedjan Dinners ska bygga ut sina lokaler i Arboga, och satsar tillsammans med McDonald´s, OKQ8 och Bilprovningen på att skapa en mötespunkt där.

Dinners har efter en tuff uppstart för ett antal år sedan skapat rätt förutsättningar för en fortsatt utbyggnad av verksamheten.

Förra årets rörelseresultat var 60 procent och företaget räknar med ytterligare förbättringar under innevarande år.

Företaget ser

en möjlighet att utveckla området Sätra/Arboga till en viktig mötespunkt längs E18/E20.

”Vi är ett team kompetenta företag; Dinners, McDonald's,0K/Q8 AB samt Bilprovningen, som finns inom samma område”, skriver Dinners i en broschyr.

Dinners ska bygga ut sina lokaler, som i dag inte räcker till med dagens kundflöde, samt modernisera sina konferenslokaler och hotellrum.

Företagets team

med Benny Härd och Annika Ahlén vill utmana lokalbefolkningen att vara med i ansträngningarna att utveckla Sätra och därmed skapa nya arbetsplatser.

Företaget vill även bygga ut med butikslokaler för närservice och andra aktiviteter, för att skapa ett Arboga som har olika serviceutbud för resenärer längs vägarna.

Dinners gör liknande satsningar i Gävle Bro och Ödeshög.

/KL

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04