23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Inkaguld lockar tusentals

Det är stort intresset för att se guldskatter från inkariket i Bergrummet på Skeppsholmen i Stockholm. Försäljningen till utställningen som öppnar den 10 september går bra.

På kort tid har 4 825 biljetter sålts till Inka som är uppföljaren till förra årets publiksuccé Kinas terrakottaarmé som sågs av över 350 000 personer.

– Det här är en utställning som man inte vill missa! Vi säljer 1000 biljetter i veckan nu. Utställningen blir en helhetsupplevelse som lämnar få oberörda, säger

Peter Skogh

, marknadsföringschef på världskulturmuseerna.

I Bergrummets nya utställning visas spännande arkeologiska guld- och silverfynd, textilier, keramik och mumier från inkariket och dess föregångare. Totalt visas omkring 300 föremål inlånade från tretton framstående museer i Peru. Just nu pågår arbetet med att färdigställa utställningen för fullt och det stora intresset för Inka gör att många köper biljett och visningar redan nu.

- Det är 50 år sedan guldföremål från inka visades i Stockholm senast och här ges ett sällsynt tillfälle att uppleva en unik samling föremål i en spektakulär miljö, säger Peter Skogh.

FAKTA/Utställningen med INKA-guldskatten

Visas i Bergrummet på Skeppsholmen, Stockholm10 september 2011 – 12 februari 2012

Öppet alla dagar kl 10–20. Biljettpris 150 kr. Fri entré till och med 19 år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web03