30 procent fler fågeljaktspaket är bokade i år jämfört med 2010 och även de två första veckorna under älgjakten är fullbokade.
– Vi ser ett stort uppsving på jakten i Säfsen. Fågeljaktspremiären är alltid populär men i år slår den alla rekord. Att vi erbjuder fina och relativt stora marker tillsammans med bra boende gör oss till en stark jaktanläggning och det är det allt fler som upptäcker, säger
, vd för Säfsen Resort.
Ända sedan starten 1979 har Säfsen Resort erbjudit jakt till jägare från bland annat Tyskland, Italien och USA. Gästerna kommer för att jaga älg, rådjur, hare, bäver och skogsfågel. Jaktmarken är 12 500 hektar stor och räknas som en av de största i mellersta Sverige, med en av landets viltrikaste skogar.
– Just fågeljakt har blivit oerhört populärt i Säfsen. Skogarna är gamla och väl bevarade och här trivs fåglarna utmärkt. Många utländska jägare kommer söderifrån där det inte finns lika stor tillgång på fågel, men det är framför allt våra grannar i Norge som gästar oss år efter år. Idag kommer tio jägare från Norge för 21:a året i rad. Det är ett bra kvitto på att vi erbjuder en av Sveriges bästa jaktmarker, säger
, jaktansvarig på Säfsen Resort.