23948sdkhjf

Julens dofter i Göteborg

Botaniska trädgårdens julutställning 2011 handlar om julens dofter och deras botaniska och kemiska bakgrund. En perfekt avstickare för bussturisterna som besöker Göteborg.
Varför doftar till exempel granen och glöggen så gott? Och är det så att julen doftar olika för olika människor? Utställningen i Göteborgs Botaniska trädgård vänder sig till hela familjen och är en sinnlig upplevelse i form av en vandring genom växthusen där man möter doften av allt från olika sorters granar och kanel till rökelse, myrra och frankincense. Arrangörerna försöker samtidigt förklara vad dofter är och vad de har för funktion i naturen.

Utställningen JULENS DOFTER har tagits fram av intendenten Mats Havström och prefekt Mari Källersjö i samarbete med Växthusens personal. Texterna i utställningen är på svenska och engelska.

Utställningen pågår 26 november - 6 januari kl 10 - 16 (stängt jul- och nyårsafton samt juldagen). Allmän visning kl 14 den 26 november och 3, 6, 10 december. Familjevisning med barnen i centrum kl 14 den 4 december och 4 januari.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.093