23948sdkhjf

Norge bygger höghastighetståg

Norska staten vill bygga ett nät av höghastighetståg i södra Norge – ett projekt som kommer att kosta flera hundra miljarder norska kronor och pågå i decennier.
Norska regeringen har fattat ett principbeslut att bygga ett omfattande nät av höghastighetståg i landet. Oslo ska knytas till Bergen, Stavanger och Trondheim. Projektet innebär en helt ny järnvägsepok i Norge, finansieringen ska ske med hjälp av landets enorma oljefond.

Brittiska konsultföretaget Atkins har arbetat med att ta fram en kalkyl för projektet. Ännu återstår dock mycket förarbete och ytterligare politiska beslut innan bygget ens kan börja. Norska staten tänker sig ett upplägg med totalentreprenad – de som får uppdraget måste göra allt i egen regi, även ta med sig arbetskraft till bygget.

Två grundalternativ gäller: Antingen en järnväg för tåg som kan köra upp till 250 km/h eller ett mer kostsamt projekt med möjlighet att köra upp till 330 km/h. Oavsett vilket alternativ som väljs handlar det om en total investering på omkring 1 000 miljarder kronor och en genomförandetid på minst 30 år.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078