Norge bygger höghastighetståg
Norska staten vill bygga ett nät av höghastighetståg i södra Norge – ett projekt som kommer att kosta flera hundra miljarder norska kronor och pågå i decennier.
Brittiska konsultföretaget Atkins har arbetat med att ta fram en kalkyl för projektet. Ännu återstår dock mycket förarbete och ytterligare politiska beslut innan bygget ens kan börja. Norska staten tänker sig ett upplägg med totalentreprenad – de som får uppdraget måste göra allt i egen regi, även ta med sig arbetskraft till bygget.
Två grundalternativ gäller: Antingen en järnväg för tåg som kan köra upp till 250 km/h eller ett mer kostsamt projekt med möjlighet att köra upp till 330 km/h. Oavsett vilket alternativ som väljs handlar det om en total investering på omkring 1 000 miljarder kronor och en genomförandetid på minst 30 år.