– Vi vill framför allt nå ut till de små destinationerna och att insatserna genomförs i ett sammahang. Insatserna kommer att bygga på sammarbete och destinationerna måste kunna marknadesföras på en internationell marknad, sa
Anni Lööfpå Besöksnäringens Ledarforum i Kolmården.
Satsningen riktar sig till både privata och offentliga aktörer inom besöksnäringen på de destinationer som kommer att väljas. Urvalet genomförs av Tillväxtverket i samarbete med Visit Sweden.
Tillväxtverket är den myndighet som får huvudansvaret för uppdraget att genomföra insatser som stärker och utvecklar hållbara turistdestinationer. Insatserna ska också stärka kvaliteten och konkurrenskraften i små turist- och upplevelseföretag. Uppdraget omfattar 20 miljoner kronor per år i tre år. Syftet är att stärka ett begränsat antal destinationer med stor potential att växa internationellt. Tillväxtverket ska som nämnts samråda med VisitSweden och andra relevanta aktörer inom besöksnäringen.
Affärs- och kvalitetsutveckling blir viktiga inslag i utvecklingen av hållbara destinationer med utgångspunkt från den efterfrågan som finns på de internationella marknaderna. Både offentliga organ och privata företag involveras i arbetet. Medverkande företag ska medfinansiera insatserna.
Kunskapen, verktygen och metoderna som utvecklas i samband med insatserna ska också göras tillgängliga för andra företag och destinationer i hela landet.
– Det är mycket glädjande att Tillväxtverket nu får möjlighet att på ett tydligt sätt medverka till att Sverige får flera exportmogna destinationer som kan marknadsföras internationellt, säger
t, Tillväxtverkets generaldirektör.