23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RT-Forum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Kollektivtrafikdagen nästa!

10 maj genomförs Kollektivtrafikdagen på Parken i Stockholm på temat Smartare Kollektivtrafik. Det är hög tid att anmäla deltagande för dem som inte redan gjort det.
Annons

Flera tunga namn bland föredragshållarna på Kollektivtrafikdagen: Infrastrukturminister

Catharina Elmsäter-Svärd

reder ut vem som tar ansvaret för hela resan i sitt anförande. Om att ny lagstiftning ger nya möjligheter kommer

Gunilla Glasare

, direktör avdelningen för tillväxt och samhällsbyggnad, SKL, att tala. Forna tunnelbane-chefen

Annons
Torborg Chetkovich

, numera vd Swedavia – Sveriges Flygplatser anser att flyget är en självklar del av kollektivtrafiken: Från ett nav i transportindustrin till ett nav i upplevelseindustrin är rubriken på hennes anförande.

Annons
Gunnar Malm

, generaldirektör Trafikverket ska reda ut var verkets prioriteringar ligger just nu och inför de kommande åren. Om det nybildade fördubblingsaktiebolaget X2AB, en ny nationell samverksanarena för kollektivtrafiken berättar

Annons
Sören Belin

, projektledare. Skarpt läge för E20 upphandlingen – om det berättar

Erik Beck-Jansen

, vd Arriva Sverige AB. Moderator för dagen är nu liksom tidigare

John Chrispinsson

. Fler talare är på gång, anmäla deltagande med ett enkelt knapptryck

Annons
HÄR!

Kollektivtrafikdagen avslutas med sedvanlig politikerdebatt där politikerna från riksdagens trafikutskott deltar liksom företrädare för branschen ute i verkligheten. Det lär bli en het, spännande och underhållande drabbning mellan folkvalda från olika håll och branschen. Missa inte det.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web04